Як сховатися від тепловізора? Поради спеціаліста
Кілька порад, що дозволять стати непомітним для ворожого спостерігача
У списках обладнання, яке зазвичай наші бійці просять доставити на передову, тепловізор входить у першу п’ятірку потреб. І недарма — прилад має надзвичайні можливості по спостереженню за противником. Однак військовослужбовців також неабияк цікавить питання, як самим бути непомітними для ворожого тепловізора. Повідомляє warfare.com.ua з посиланням на na.mil.gov.ua
Ще років десять тому в арміях розвинутих країн світу для виявлення противника в темряві широко використовувались прилади нічного бачення (ПНБ). ПНБ дозволяє побачити предмети за мінімального природного освітлення. Та на відміну від тепловізора він абсолютно безпорадний за поганої погоди — у тумані чи у безмісячну ніч за допомогою приладу нічного бачення ви зовсім нічого не побачите.
А от тепловізор фіксує теплове випромінювання і не потребує підсвічування об’єктів спостереження для створення картинки. А оскільки всі об’єкти якоюсь мірою випромінюють тепло, застосування тепловізорів у військовій справі важко переоцінити.
Аби сховатись від тепловізора, дехто, надивившись бойовиків, пропонує намазатися багнюкою, інші — натягнути на себе поліетиленові пакети, треті — зробити костюм з фольги.
Щоб розставити крапки над «і» та з’ясувати, чи можна укритись від тепловізійної розвідки, ми звернулись до фахівців.
— Насправді способу абсолютного захисту від спостереження через тепловізор поки що не винайшли, — розповів член-кореспондент Національної академії наук, професор Інституту фізики напівпровідників імені В.Є.Лашкарьова, доктор наук Федір Сизов. — Стати повністю непомітним для тепловізора можливо, тільки якщо перебувати у приміщенні з капітальними стінами чи в добре обладнаному бліндажі. Тобто сховатись від очей противника і не висовуватися. Хоча є зразки військової форми, яка знижує видимість людини в інфрачервоному спектрі. За своєю структурою ця форма нагадує термобілизну, тобто утримує тепло і відводить вологу, щоб організм не перегрівався. Але гарантованого укриття від тепловізора ці розробки не дають, хоча за певних умов і демонструють непогані результати.
Член-кореспондент
Національної академії наук, професор Інституту фізики напівпровідників
імені В.Є.Лашкарьова,
доктор наук Федір Сизов
Аби зрозуміти, чому так складно знайти спосіб укриття від тепловізора, розглянемо приклад із звичайною маскувальною сіткою. Маючи певне забарвлення, сітка стане максимально ефективною тільки на місцевості, яка має аналогічний спектр кольорів. В іншому випадку замаскований об’єкт стане ще більш помітним, а не прихованим. Дещо схожа ситуація і з тепловізором. Слід мати на увазі, що тепловізор «бачить» не температуру об’єкта, а різницю температур об’єктів і фону. Іншими словами, якщо на людину надіти якийсь ідеальний костюм, що зовсім не пропускає тепло, і поставити цю людину на тлі нагрітої сонцем стіни будинку, в тепловізорі буде чітко видно темну фігуру на світлому фоні. Тому для маскування від тепловізійного спостереження важлива якраз відсутність теплового контрасту з місцевістю.
— Найбільше треба остерігатись перебування на тлі неба, — говорить професор Сизов. — За рівнем теплового випромінювання воно є практично холодним, а тому, щоб ви не робили, ви все одно будете помітні.
Та все ж ситуація небезнадійна. Кілька порад ми отримали від бійців підрозділів спецпризначення, які перебувають у зоні бойових дій ще з початку подій на Сході України.
Щоб знизити ймовірність виявлення за допомогою тепловізора, необхідно виключити або зменшити випромінювання тепла від вашого тіла. Якщо у вас немає спеціалізованої форми, найпростіший спосіб — надягнути ватні штани, тілогрійку, товсті рукавички і багатошарову балаклаву, під одяг — термобілизну, краще композитну, що виготовлена з різних матеріалів, синтетичних та натуральних. Але треба пам’ятати, що одяг з часом прогріється і стане помітним для тепловізора. Якщо ви перебуваєте на місці, можна прикритись карематом. Поліпропіленовий килимок з фольгою створить додаткову перешкоду для виявлення вашого тепла, а відповідно — захист від тепловізорів ворожих спостерігачів і снайперів.
Непоганий результат дає звичайний брезентовий солдатський плащ-намет. Його захисні властивості можна підвищити, якщо підшити з однієї сторони рятівну термоковдру (тонка плівка, вкрита металізованим відбиваючим матеріалом. Застосовується у складі комплекту першої допомоги. Інші назви — космічна ковдра, термічна ковдра.) Якщо плащ-намет намочити водою, рівень захисту ще дещо підвищиться.
За практичним досвідом, на певний час можна укритись за допомогою плаща від загальновійськового захисного комплекту (ЗЗК). Він дає добрий ефект, але за якийсь час тепло, що накопичиться під плащем, почне виходити назовні і буде вас демаскувати. Треба пам’ятати, що будь-які теплоізолятори «працюють» тільки доти, допоки не будуть прогріті.
Гарний результат дає вогнетривкий костюм, який застосовують пожежники для роботи в зоні високих температур. Він закриває обличчя, руки, ноги, але в ньому людина втрачає мобільність.
Інший спосіб укриття від тепловізора — щит. Щільно збитий дерев’яний щит достатнього розміру, обшитий з тильної сторони алюмінієвою фольгою, закриє ваш тепловий контур. Але треба слідкувати, щоб у сонячну погоду протягом дня ваш щит не нагрівся на сонці, інакше вночі він «світитиметься». Добре укриває від спостереження за допомогою тепловізора звичайне скло, краще — склопакет. Аби щит або лист скла не виглядав у тепловізорі темною плямою правильної геометрії, необхідно закріпити на його поверхню імітацію рослинності.
Якщо ви тривалий час перебуваєте на постійних позиціях чи блокпості, їхнє розташування не буде великим секретом для противника. В такому разі ви можете подбати про приховування від тепловізійної розвідки тільки місця знаходження ваших спостерігачів (постів, секретів тощо). В цьому випадку, крім маскування, ви можете застосовувати спосіб введення противника в оману хибними тепловими об’єктами. Металеві банки чи коробки з жаром від багаття або запаленою свічкою, розставлені перед позиціями на напрямку спостереження, будуть на екрані ворожого тепловізора яскравими плямами близько доби. На їхньому тлі відслідкувати спостерігача, замаскованого одним з вищенаведених способів, буде важче.
Та все ж треба брати до уваги, що ефективність заходів тепловізійного маскування залежить від поточних умов — пори року, температури повітря, наявності сонячних днів, особливостей місцевості тощо. Наприклад, стовбури дерев у спекотну погоду нагріваються вдень так, що «світяться» майже всю ніч, і цей факт можна використати, сховавшись за деревом. Тоді як взимку це буде неможливо.
Навіть якщо ви все передбачили, пам’ятайте, що в нічному бою ствол вашої зброї після першого ж пострілу буде довго і яскраво «світитись», демаскуючи вас. А цигарка, навіть якщо ви ховаєте її в долоню чи рукав, буде в тепловізорі практично «прожектором», який яскраво вас освітить.
Отже, в підсумку, вдаючись до заходів укриття від тепловізорів противника, намагайтесь перевіряти їхню ефективність за допомогою власного обладнання. Причому зробіть це в різний час доби, в різних місцях, за можливості — різними приладами.
Роман ТУРОВЕЦЬ
Ранее инфоцентр "Война в Украине!" сообщал:
- Американские танки «Абрамс» выдержали несколько прямых попаданий из РПГ террористов ИГИЛа (ВИДЕО).
- Война в центре Европы. В интернете набирает популярность ролик о конфликте в Донбассе (видео)
- Президент Украины призвал лишить Россию права вето в Совбезе ООН
- 6 сентября — День восстановления государственной независимости чеченского народа.
- Россия презирает Европу
- Как крымчанам спрятаться от России в интернете и обезопасить личные гаджеты
- Крысы бегут: Террорист Моторола сбежал из Донецка с новой пассией